Tylko niektóre schorzenia uprawniają do otrzymania wyższego wsparcia

Pytanie: Pracodawca ubiega się o dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych podwładnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Czy tzw. schorzenia specjalne, uprawniające do wyższego dofinansowania, to te same schorzenia, które obniżają wymagany wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych przy wpłatach na PFRON?

Termin, który kończy się w sobotę lub niedzielę, ulega przedłużeniu

Pytanie: Pracodawca składa do PFRON wnioski o dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych zatrudnionych. Czy jeśli ostatni dzień na złożenie wniosku przypada w sobotę lub niedzielę, można złożyć go w poniedziałek?

Stan zatrudnienia ustala się inaczej na podstawie przepisów krajowych i unijnych

Pytanie: Niepełnosprawny pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym, który udzielono mu na jego wniosek. Czy pracodawca uwzględnia tego podwładnego przy wyliczaniu stanów zatrudnienia we wniosku o wypłatę dofinansowania ze środków PFRON?

Refakturowanie usług na inne podmioty nie pozbawia prawa do obniżenia wpłat

Pytanie: Pracodawca zobowiązany do wpłat na PFRON z tytułu niezatrudniania osób niepełnosprawnych kupuje usługi ochrony mienia od zakładu pracy chronionej. Następnie część poniesionych kosztów ochrony refakturuje. Czy w takiej sytuacji pracodawca może w całości skorzystać z obniżenia wpłaty na PFRON w wysokości określonej w informacji otrzymanej od zakładu pracy chronionej, czy też uprawnienie to przechodzi na podmioty, na które refakturowano usługi ochrony?

Przy ubieganiu się o pomoc na nowego pracownika przedsiębiorca musi wykazać efekt zachęty

Pytanie: Spółka chce zatrudnić 2 nowych niepełnosprawnych pracowników. Czy warunkiem otrzymania dofinansowania do wynagrodzeń tych osób jest wykazanie na nich efektu zachęty?

Przy kolejnym orzeczeniu możliwe jest wsteczne zaliczenie do stanu zatrudnienia

Pytanie: Niepełnosprawny pracownik jest zatrudniony w spółce od 1 września 2011 r. Orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wygasło mu 30 września 2013 r. W dniu 1 października 2013 r. złożył jednak wniosek do powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności o wydanie kolejnego orzeczenia. Nowe orzeczenie zostało wydane 5 listopada 2013 r., a 15 listopada pracownik przedstawił jego pracodawcy. W jaki sposób pracodawca powinien wliczyć tego podwładnego do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych na bieżąco i za okres wsteczny?

Przewlekła choroba psychiczna podwładnego uprawnia do obniżenia wpłat na PFRON

Pytanie: Spółka nieosiągająca wymaganego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% dokonuje z tego tytułu co miesiąc wpłat na PFRON. Z przepisów wynika jednak, że w przypadku zatrudnienia nawet kilku niepełnosprawnych pracowników z konkretnymi schorzeniami można obniżyć wysokość wskaźnika, od którego zależy obowiązek uiszczania tych należności. Spółka zatrudnia 2 pracowników z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności – z symbolami niepełnosprawności 07-S oraz 02-P. Czy na podstawie takich orzeczeń spółka może skorzystać z obniżenia wymaganego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych?

Prawo do dodatkowego urlopu zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika

Pytanie: Spółka od kilku lat zatrudnia na cały etat niepełnosprawnego pracownika, który w pewnych okresach posiadał orzeczenia o różnym stopniu niepełnosprawności. Do końca lutego 2010 roku był zaliczony do umiarkowanego stopnia, następnie otrzymał orzeczenie o lekkim stopniu, a od 1 marca 2013 r. ponownie został zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje tej osobie za 2013 rok?

Pracodawca nie musi udzielać płatnego zwolnienia na pobyt w sanatorium

Pytanie: Pracownik będący osobą niepełnosprawną w znacznym stopniu otrzymał skierowanie na pobyt w sanatorium. Zatrudniony zwrócił się do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie mu płatnego zwolnienia od pracy na czas wyjazdu do sanatorium. Czy pracodawca ma obowiązek uwzględnić taki wniosek podwładnego?

Pracodawca musi stosować skrócone normy czasu pracy

Pytanie: Pracodawca wyraził chęć zatrudnienia osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w pełnym wymiarze czasu pracy. Po skierowaniu jej na wstępne badania lekarskie okazało się, że lekarz wystawił jej zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy (7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo). Czy, z uwagi na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uchylenia przepisu dotyczącego skróconego czasu pracy, taki niepełnosprawny pracownik powinien pracować 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo?