Pracodawca musi dołączyć do wniosku o wsparcie wymagane dokumenty

Pytanie: Pracodawca będzie po raz pierwszy ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych podwładnych ze środków PFRON. Nie korzystał wcześniej z pomocy publicznej na te koszty. Czy musi złożyć oświadczenie w tym zakresie?

Potrącenie z wynagrodzenia pracownika nie pozbawia prawa do pomocy

Pytanie: Pracodawca korzysta z dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Czy w razie potrącenia z pensji niepełnosprawnego podwładnego, za jego zgodą, spłaty pożyczki z kasy zapomogowo-pożyczkowej będzie można uznać, że pracodawca poniósł miesięczne koszty płacy, w związku z czym nie utraci prawa do dofinansowania?

Po utracie statusu ZPCHR można zachować zakładowy fundusz rehabilitacji

Pytanie: Z dniem 1 stycznia 2014 r. pracodawca chce zrezygnować ze statusu zakładu pracy chronionej. Czy w takim przypadku będzie mógł zachować zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych?

PFRON dofinansowuje poniesione koszty płacy

Pracodawca chce ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jakie kwoty obejmuje ta pomoc?

Nieusprawiedliwiona nieobecność podwładnego nie zmniejsza stanu zatrudnienia

Pytanie: Niepełnosprawny pracownik w listopadzie 2013 roku przez kilka dni nie przychodził do pracy i w żaden sposób nie usprawiedliwił swojej nieobecności. Pracodawca nie zdecydował się jeszcze na zwolnienie tego podwładnego. Nie wie natomiast, czy może wliczyć go do stanu zatrudnienia ogółem i stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych przy składaniu wniosku o dofinansowanie za listopad. Czy pracodawcy przysługuje takie uprawnienie?

Nieprawidłowy wydatek ze środków PFRON rodzi obowiązek dodatkowej wpłaty

Pytanie: Pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej dokonał z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych wydatku w ramach pomocy de minimis, co spowodowało konieczność wystąpienia do odpowiedniego organu o wydanie zaświadczenia o tej pomocy. Niestety wydatek został zakwestionowany przez ten organ i zaświadczenie nie zostało wydane. Pracodawca skorzystał z możliwości złożenia zażalenia do organu odwoławczego, ale organ ten nie przychylił się do jego argumentów. Pracodawca nie zdecydował się na wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Czy w takiej sytuacji musi zapłacić karę na PFRON?

Niepełnosprawny w lekkim stopniu nie może być uznany za osobę niewidomą

Pytanie: Zakład pracy chronionej zatrudnia kilka osób, które w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności jako przyczynę niepełnosprawności mają wpisany kod 04-O (choroby narządu wzroku). Osoby te zostały zaliczone do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności. Czy taki symbol niepełnosprawności uprawnia pracodawcę do traktowania tych podwładnych jako osoby niewidome na gruncie ustawy o rehabilitacji?

Niepełnosprawnemu po wypadku trzeba zorganizować nowe stanowisko

Pytanie: Pracodawca zorganizował stanowisko pracy z podstawowym zapleczem socjalnym osobie niepełnosprawnej, która uległa wypadkowi przy pracy i straciła zdolność do wykonywania obowiązków na dotychczasowym stanowisku. Obowiązek ten wykonano jednak dopiero po ponad 4 miesiącach od zgłoszenia przez tego podwładnego gotowości przystąpienia do pracy. Czy pracodawcy grożą za to jakieś sankcje finansowe?

Nie zawsze można zastosować metodę jakościową

Pytanie: Niepełnosprawny podwładny został zatrudniony na stanowisku nowo utworzonym przez pracodawcę. W miesiącu zatrudnienia pracodawca nie może wykazać efektu zachęty metodą ilościową. Czy w takim przypadku można wykazać efekt zachęty metodą jakościową?

Można zwrócić się do PFRON o rozłożenie zapłaty należności na raty

Pytanie: Pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej korzysta ze zwolnienia w zakresie odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W związku z tym, że przez kilka miesięcy nieterminowo wpłacał zaliczki na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych, PFRON wydał w stosunku do niego decyzję o zapłacie z tego tytułu kary w wysokości 30% tych środków. Pracodawca nie jest w stanie jednorazowo wpłacić tej kwoty na konto funduszu. Czy istnieje możliwość umorzenia kary albo rozłożenia płatności na raty?